Nový BICOM Optima
intenzivnější účinnost, lepší snášenlivost, větší úspora času.

Biorezonance BICOM ®Jednička v biorezonanci

[Přeskočit navigaci]


jste zde: úvodní » BICOM OPTIMA » Kouření v těhotenství


Kouření v těhotenství

Pokud plánujete s partnerem miminko nebo jste již nastávající maminkou, dejte si pozor na kouření a cigaretový kouř ve vašem blízkém okolí. Ten totiž obsahuje mnoho toxických látek, které mají negativní vliv na plodnost, na výskyt všech možných komplikací v těhotenství, a také na zdravotní stav matky i plodu.

Vliv kouření na plodnost

Kouření má negativní vliv na plodnost u obou partnerů. U žen je snížená pravděpodobnost přijmutí vajíčka a u mužů má kouření výrazný vliv na zhoršenou kvalitu spermií. Proto je vhodné skoncovat s kouřením ještě před plánovaným těhotenstvím. Kouření má také za následek zvýšené riziko mimoděložního těhotenství a může být příčinou opakovaných potratů.

Vliv kouření na průběh těhotenství

Kouření má za následek zvýšené riziko různých komplikací během těhotenství.

 1. Díky kouření dochází v těhotenství ke zvýšení rizika vaginálního krvácení.
 2. Kouření zvyšuje riziko předčasného protržení plodových blan, odtoku plodové vody a kontrakcí a následně předčasného porodu.
 3. Kouření má také za následek vznik patologií a problémů s placentou.

Možné komplikace spojené s placentou u kouřících matek jsou:

 • Abrupce placenty - jedná se o předčasné odloučení placenty od stěny děložní s následkem silného krvácení ohrožujícího život plodu i matky.
 • Placentární insuficienci - jde o nedostatečnou funkci placenty. Placenta špatně vyživuje plod, který následně strádá a neprospívá. Následkem je nízká porodní hmotnost a další komplikace.
 • Vcestná placenta - špatné uložení placenty v porodních cestách, které zabraňuje vedení porodu vaginálně a porod může být komplikován silným krvácením.

Vliv kouření na vývoj plodu

Kouřením během těhotenství vystavuje budoucí maminka své ještě nenarozené děťátko působení toxických látek, který mají nepříznivý vliv na jeho vývoj. Oxid uhelnatý se váže na červené krvinky snadněji nežli kyslík, což má za následek nedostatečné okysličování krve plodu.

Do krve plodu přichází také nikotin, který způsobuje zúžení cév v placentě, přes kterou se dostávají živiny, čímž je omezena i výživa plodu. Společným působením těchto látek dochází ke zpomalení vývoje plodu a tím i ke snížení jeho porodní hmotnosti, v průměru až o 400 g.

Vliv kouření na zdravotní stav právě narozených dětí a matek

Mnoho dětí matek, které kouřily v těhotenství, musejí být po porodu přijímány na jednotku intenzivní péče, z důvodu celé řady komplikací. Nejzávažnější z těchto komplikací jsou neurologické abnormality a poruchy vývoje a chování.

U těchto dětí je také zvýšené riziko časného úmrtí a syndromu náhlého úmrtí novorozence. Matky kuřačky mají samy zvýšené riziko rozvoje poporodních zdravotních komplikací až s možným následkem smrti. Děti kuřaček častěji trpí astmatem a respiračními infekcemi, mohou častěji trpět na břišní koliku a mají také větší sklony k obezitě.

Vadí v době těhotenství také pasivní těhotenství?

Budoucí maminky, které jsou před a během těhotenství vystaveny působení pasivního kouření se ve většině případů potýkají se stejnými problémy jako ženy kuřačky. Stejně jako u kouřících žen jsou vystaveny vyššímu riziku potratu a předčasného porodu. Jejich děti mají vyšší riziko vzniku vývojových vrozených vad a poporodních komplikací.

Je možná náhrada kouření nikotinem v jiné formě?

Poslední studie ukazují, že je možné nahradit kouření nikotinem v jiné formě, například ve formě náplastí, žvýkaček, atd. Množství nikotinu, které přejde k plodu přes placentu touto formou, je daleko nižší a není pro plod škodlivá.

Před použitím těchto náhrad se vždy obraťte na odborníky. Přednost byste samozřejmě měli dát úplnému odvykání kouření. Pokud nezvládnete přestat kouřit sami, je možné obrátit se na poradnu, která je v každém velkém městě, nebo na telefonní linku.

 • Léčení příčin, ne pouze příznaků
 • Celosvětově více než 20000 terapeutů
 • Celostní medicína
 • Bezbolestná terapie i diagnostika
 • Žádné léky, chemie a vedlejší účinky
Chci se objednat na
BIOREZONANCI

Kam pokračovat dále

Sledujte nás na Facebooku

© Všechna práva vyhrazena studio Forbio - Celkové vyšetření zdravotního stavu | Partneři

optimalizace pro vyhledávače