jste zde: úvodní » Příznaky nemocí » Borelióza


Borelióza

Lymská borelióza patří mezi infekční bakteriální onemocnění, které u nás přenáší klíšťata. Nakazit se může opravdu každý, protože za poslední roky se stále mluví o přemnožení klíšťat a tím je mnohem větší riziko šíření nákazy. Původcem tohoto onemocnění je bakterie Borrelia burgdorferi. Nositeli této nákazy bývají v přírodě zejména malí hlodavci a lesní zvěř.

Nabízíme Vám rychlou a účinnou pomoc. Zásadním faktorem při řešení tohoto závažného onemocnění je včasná, rychlá a přesná diagnostika. Čím dřív se necháte vyšetřit, tím lépe.

Borelióza

Co je to za onemocnění?

Borelióza je bakteriální infekce, která se léčí antibiotiky. Existuje několik kmenových typů bakterií boreliózy. Proto je u tohoto onemocnění nutné a velice důležité včasně nasadit antibiotika, jelikož dodnes stále nemáme plnohodnotná antibiotika přímo na boreliózu.

Jak k nákaze dochází a jak dlouho trvá?

K nákaze boreliózou dochází buď přisátím infikovaného klíštěte, nebo vškrábáním jejich výkalů nebo kousků rozdrceného těla. Toto onemocnění bývá poměrně zdlouhavé. Může trvat několik týdnů až let.

Rizikové faktory

Mezi rizikové faktory se řadí hlavně pobyt v přírodě v letních měsících, zejména v zalesněných travnatých místech. Dále se jedná o špatně zvolený oděv, při kterém se zvyšuje riziko, a po návratu z přírody nepovšimnutí si klíštěte a jeho pozdní či nešetrné odstranění.

Příznaky a projevy

Příznaky u boreliózy mohou být různé. U některých se projevy tohoto onemocnění neukážou vůbec, u jiných jsou tak mírné, že se jim nepřikládá pozornost. Nemoc se dělí do tří stádií, ne však každý pacient prodělá všechna tato stadia.

První stadium

V době od 14 do 23 dnů se objeví na místě červený okrouhlý flíček, kde bylo klíště přisáté. Tento flíček může mít více než 5 cm, v centru je vybledlý a může docházet k šupinatění. Poté během pár týdnů zmizí a pak se může zase objevit i na jiném místě. Tento příznak mohou doprovázet i další příznaky, které připomínají běžnou chřipku.

Borelióza - červený flíček

Druhé stadium

Toto stadium se projevuje neurologickým a srdečním postižením. U dětí se např. vyskytuje nehnisavý zánět mozkových blan, který se projevuje bolestí hlavy, světloplachostí, nervozitou, zvracením, brněním v rukou a nohou či dalšími meningeálními příznaky, zánět nervových kořenů, mezi jehož příznaky patří:

 • poruchy hybnosti končetin
 • změny citlivosti
 • parézy hlavových nervů
 • obrna lícního nervu

Mezi všeobecné příznaky se řadí hlavně bolest zad, mezi lopatkami, změny kožní citlivosti, pocity mravenčení v končetině, záškuby svalů. Může dojít také k poruchám rytmu srdeční činnosti nebo kožním projevům.

Třetí stadium

Onemocnění může přejít během několika měsíců či letech do třetího stadia. V tomto stadiu vznikají změny na různých orgánech, nejčastěji na kůži a kloubech.

Prevence

Ideální prevencí by bylo očkování, avšak v současné době tato možnost u nás ještě neexistuje. Proto byste měli být při pobytu v přírodě maximálně opatrní. Měli byste se vyhýbat zarostlým loukám a vysoké trávě, ve kterých klíšťata nejčastěji pobývají. Před návštěvou lesa je vhodné používat repelenty a další vhodné přípravky, nosit světlý dlouhý oděv a vyšší obuv.

Zásadním předpokladem pro úspěšnou léčbu je včasná a přesná diagnostika.

Diagnostický přístroj METATRON GR Clinical

umožňuje vyšetření pokrokovou neinvazivní cestou, kterou s vysokou přesností zjišťujeme infekční bakteriální onemocnění. Certifikovaný přístroj provede celkový screening organismu, problémová místa označí a vyšetří do hloubky, specifikuje s vysokou přesností příčiny onemocnění a stanoví diagnózu.

Vyšetříme Vás bez odběrů, vpichů, rychle a bezbolestně. Součástí vyšetření je návrh léčby a doporučení vhodných preventivních opatření s cílem zamezit opakování onemocnění a tím i nebezpečí vzniku chronického stadia.

Pociťujete-li jakékoliv projevy, které napovídají na začínající onemocnění, neváhejte s vyšetřením!

Jsme připraveni Vám pomoci.

Důležité informace Vám sdělíme na telefonním čísle 775 44 77 55
Hovor je nezávazný, informativní a slouží pouze jako podklad pro Vaše rozhodnutí.

Objednávka vyšetření

775 44 77 55

* ... Prosím vyplňte položky označené hvězdičkou.

Vyplňte zde prosím Vaše celé jméno. (Jméno, Příjmení popř. Titul).

Vyplňte zde prosím Vaší platnou emailovou adresu, na které jste k zastižení.

Uvedete-li telefonní číslo, dovolíme si Vás s nezávazným informativním hovorem kontaktovat sami.

Akce

zjištění množství karotenoidů

(antioxidantu) v těle

200,- Kč

Zkušenosti
našich klientů

 • Lukáš H., Praha

  Milí přátelé, rád bych Vám poděkoval za péči, kterou mně věnujete. Moje náročná pracovní pozice přináší neustálé...

 • Marek T.

  Rodiče řekli, že vám mám poděkovat, tak teda píšu. Mám 17 a dost sportuju, občas mně bušilo srdce. Doktor říkal, že...

 • Helga S., BRD

  Dobrý den, chci vám poděkovat za citlivý a lidský přístup se kterým se u vás setkávám. Žiji v nedalekém Německu a při...

 • Milan V., Ústí nad Labem

  Dobrý den, nebyl jsem příznivcem alternativních metod léčby, ale můj stav mě dovedl k hledání informací na internetu....

 • Felix, Praha

  Dobrý den, po návratu z dovolené v Thajsku jsem zažíval obrovské problémy s dýcháním. V nemocnici...

Zobrazit »všechny zkušenosti

Kam pokračovat dále

Sledujte nás na Facebooku

© Všechna práva vyhrazena studio Forbio - Celkové vyšetření zdravotního stavu | Partneři

optimalizace pro vyhledávače