jste zde: úvodní » Příznaky nemocí » Žlučník


Žlučník

Samotný žlučník není pro naše tělo nezbytně důležitý, jelikož žluč, kterou nám do střev dodává, napomáhá k trávení zejména po těžkých a tučných jídlech. Žluč tvoří žlutohnědou nebo žlutozelenou tekutinu, která je právě určená pro podporu při rozkladu potravy. Střeva by si však i bez žluče s takovýmto problémem poradila. Nicméně onemocněním tento náš orgán podléhá v pokročilém věku vcelku často.

Nabízíme Vám rychlou a účinnou pomoc. Zásadním faktorem při řešení tohoto závažného onemocnění je včasná, rychlá a přesná diagnostika. Čím dřív se necháte vyšetřit, tím lépe.

Žlučník

Jak se projevuje bolest žlučníku?

Bolest žlučníku vzniká kvůli řadě onemocnění. Nejčastějším spouštěčem bolesti je špatné stravování (např. tučná a připálená jídla) nebo neustálý stres. Samotná bolest se projevuje různě a jedná se o výrazného ukazatele, který poukazuje na to, že žlučník není v pořádku. 

Nejčastějších onemocnění žlučníku:

 • zánět žlučníku
 • žlučníková kolika
 • žlučníkové kameny
 • nádor žlučníku

Zánět žlučníku

Zánět žlučníku neboli cholecystitis je onemocnění, které může být spojeno se zánětem žlučových cest. Toto onemocnění bývá většinou vyvolánou infekcí.

Příznaky

Příznaky zánětu žlučníku jsou vlastně většinou klasického průběhu a každý už o nich někdy slyšel. Základním příznakem je tzv. žlučníkový záchvat, který je většinou provázen teplotami nebo třesavkou, ale zejména silnou bolestí břicha. Pokud by tento problém nebyl řešen, v extrémním případě může dojít až ke zborcení stěny žlučníku a vyplavení žluči do dutiny břišní.

Prevence

Hlavní prevencí je pravidelná, kvalitní a vyvážená strava. Riziko je možné snížit také hlídáním příjmu cholesterolu v potravě.

Žlučníkové kameny

Žlučníkové kameny neboli cholelithiasa patří k nejčastějším onemocněním vyššího věku (zejména u starších osob). Tyto kameny se utváří ve žluči a následně způsobují různé problémy, jako bolesti břicha při zaseknutí nebo žlučníkovou koliku. Žlučníkové kameny tvoří většinou malé oválky, které jsou tvořeny na bázi cholesterolu nebo na bázi pigmentu vzniklého rozpadem krve.

Příznaky a vznik

Za klasické příznaky žlučníkových kamenů můžeme považovat silné bolesti nadbřišku nebo nevolnost. Klasickým důvodem vzniku žlučníkových kamenů může být špatná životospráva (např. nadměrné přejídání, drastické diety) a stres.

Prevence

Hlavní prevencí je zdravá a pravidelná strava. Riziko lze též snížit hlídáním příjmu cholesterolu v potravě.

Žlučníková kolika

Toto onemocnění žlučníku navazuje na tvorbu žlučníkových kamenů. Žlučníková kolika je způsobena pohybem žlučového kamenu, který se ovšem v určitém místě zasekne. V takovém případě následuje silná až bodavá bolest nadbřišku vystřelující pod pravé žebro a také do zad v určitých případech až pod pravou lopatku.

Následky mohou být fatální. Pokud se totiž žlučníkový kámen zastaví na špatném místě, začne se na jednom místě shromažďovat žluč společně s trávicími šťávami ze slinivky břišní. Pak následuje jakési trávení přímo slinivky břišní.

Ohrožené skupiny

Žlučníkovou kolikou trpí častěji ženy, tvorbu žluči totiž ovlivňuje ženský hormon estrogen. Nejčastěji toto onemocnění postihuje ženy s nadváhou, těhotné a diabetičky.

Prevence

Mezi preventivní opatření patří pravidelné a zdravé stravování. Je doporučováno jíst pravidelně po menších porcích ve dvou až tří hodinových intervalech. Vhodné je také omezení pití kávy a konzumace alkoholu. Ke zdravému životnímu stylu patří také pravidelný sport.

Nádor žlučníku

Nádory jsou vždy velice nepříjemnou situací a u žlučníku to platí dvojnásob, jelikož zde nelze používat klasické léčebné metody jako chemoterapie nebo ozařování. Proto je nejlepší prevence výskytu těchto nádorů, do které patří odstraňování žlučníkových kamenů nebo léčení zánětů. V určitých případech je vhodné i chirurgické operativní odstranění žlučníku.

Příčiny

Mezi příčiny vzniku nádoru žlučníku patří obezita a dlouhodobé neléčení žlučníkových kamenů a chronického zánětu stěny žlučníku.

Prevence

Nejlepší prevencí je zdravý životní styl a optimální tělesná váha. Při jakýchkoliv problémech se žlučníkem vyhledejte lékaře.

Zásadním předpokladem pro úspěšnou léčbu je včasná a přesná diagnostika.

Diagnostický přístroj METATRON GR Clinical

umožňuje vyšetření pokrokovou neinvazivní cestou, kterou s vysokou přesností zjišťujeme chřipková onemocnění. Certifikovaný přístroj provede celkový screening organismu, problémová místa označí a vyšetří do hloubky, specifikuje s vysokou přesností příčiny onemocnění a stanoví diagnózu.

Vyšetříme Vás bez odběrů, vpichů, rychle a bezbolestně. Součástí vyšetření je návrh léčby a doporučení vhodných preventivních opatření s cílem zamezit opakování onemocnění a tím i nebezpečí vzniku chronického stadia.

Pociťujete-li jakékoliv projevy, které napovídají na začínající onemocnění, neváhejte s vyšetřením!

Jsme připraveni Vám pomoci.

Důležité informace Vám sdělíme na telefonním čísle 775 44 77 55
Hovor je nezávazný, informativní a slouží pouze jako podklad pro Vaše rozhodnutí.

Objednávka vyšetření

775 44 77 55

* ... Prosím vyplňte položky označené hvězdičkou.

Vyplňte zde prosím Vaše celé jméno. (Jméno, Příjmení popř. Titul).

Vyplňte zde prosím Vaší platnou emailovou adresu, na které jste k zastižení.

Uvedete-li telefonní číslo, dovolíme si Vás s nezávazným informativním hovorem kontaktovat sami.

Akce

zjištění množství karotenoidů

(antioxidantu) v těle

200,- Kč

Zkušenosti
našich klientů

 • Lukáš H., Praha

  Milí přátelé, rád bych Vám poděkoval za péči, kterou mně věnujete. Moje náročná pracovní pozice přináší neustálé...

 • Marek T.

  Rodiče řekli, že vám mám poděkovat, tak teda píšu. Mám 17 a dost sportuju, občas mně bušilo srdce. Doktor říkal, že...

 • Helga S., BRD

  Dobrý den, chci vám poděkovat za citlivý a lidský přístup se kterým se u vás setkávám. Žiji v nedalekém Německu a při...

 • Milan V., Ústí nad Labem

  Dobrý den, nebyl jsem příznivcem alternativních metod léčby, ale můj stav mě dovedl k hledání informací na internetu....

 • Felix, Praha

  Dobrý den, po návratu z dovolené v Thajsku jsem zažíval obrovské problémy s dýcháním. V nemocnici...

Zobrazit »všechny zkušenosti

Kam pokračovat dále

Sledujte nás na Facebooku

© Všechna práva vyhrazena studio Forbio - Celkové vyšetření zdravotního stavu | Partneři

optimalizace pro vyhledávače