Vyšetření je jednou z cest, jak odhalit a diagnostikovat příčinu nemoci. Díky vyšetření lze včas odhalit běžné i velice vážná onemocnění např. pomocí vyšetření moči, CT vyšetření prsu, EKG, CT vyšetření mozku, vyšetření krve, vyšetření srdce a mnoho dalšího, kterým lze díky včasné léčbě předejít.
Elektrokardiogram neboli EKG představuje záznam časové změny elektrického potenciálu, který způsobuje srdeční aktivita. EKG je standardní neinvazivní metodou funkčního vyšetření elektrické aktivity srdce. EKG můžeme zaznamenat prakticky na libovolném místě tělesného povrchu.
CT vyšetření břicha je metoda, která speciálním způsobem využívá rtg paprsků a umožňuje detailní zobrazení jednotlivých částí těla v tenkých vrstvách. Využívá se pro zjištění a diagnostiku nádorů, cyst, abscesů, akutní a chronické pankreatitidy, penetrace nádorů trávicí trubice do okolních orgánů nebo zjištění metastáz.
CT vyšetření ledvin je speciálním prostorovým druhem rentgenu a zpravidla se provádí s použitím kontrastní jodové látky. Používá se pro zhodnocení nálezu, který nebyl úplně přesně diagnostikován za pomoci ultrazvuku například složitých cyst, nádorů, mnohočetných kamenů nebo zesílení stěny močových cest.
Jedná se o speciální vyšetření dané oblasti pomocí rentgenových paprsků, jejíž obraz je převeden do počítačové podoby. Tato počítačová tomografie umožňuje detailní zobrazení jednotlivých částí těla a podává nám informace o vyšetřovaném orgánu, velikosti nádorových ložisek či jejich vztahu k jiným strukturám.
Pod pojem alternativní medicína je možné zahrnout veškeré metody a postupy léčení, které nevyužívá klasická medicína. Alternativní medicína je zaměřena více na léčbu přírodními prostředky a vzhledem k pacientovi je šetrnější a ohleduplnější. Metody alternativní léčby nemusí pouze nahrazovat běžný lékařský postup.
Ledviny jsou párovým orgánem, mají oválný, téměř fazolovitý tvar a velikost kolem 10 cm a jsou uloženy ve speciálním tukovém pouzdru v dutině břišní. Slouží k filtraci krve a odstraňování škodlivých látek z našeho těla a ty jsou poté odváděny v podobě moči z těla ven. U zdravého člověka činní minutový průtok krve ledvinami 1,2 litru.
Srdce je nejdůležitějším orgánem lidského těla. Jedná se o dutý svalový orgán, který přečerpává krev v cévách pravidelnými stahy cca 60 stahů za minutu. Velikost srdce vždy závisí na věku a hmotnosti člověka, ale většinou se uvádí hmotnost srdce kolem 200 – 300 g. Uloženo je v mezihrudí za hrudní kostí více na levé straně.
Krev je kapalná tkáň složena z buněk a plazmy, která proudí naším cévním systémem a je nepostradatelná pro fungování našeho organismu. Mezi hlavní funkce krve patří dopravování nezbytný život jako je glukóza nebo kyslík do tkání a odvádět odpadní produkty z těchto tkání a to převážně oxid uhličitý a další odpadní produkty.
Plíce se řadí mezi další párové orgány a slouží k výměně plynů mezi krví a okolím. Tento orgán se skládá z mnoha dobře prokrvených sklípků, alveol, které jsou opředeny krevními kapilárami. Do plic vdechujeme kyslík, který z plic poté pokračuje dál do těla a zároveň se z plic vydechuje oxid uhličitý a dostává se z těla ven.
Průdušky jsou trubicovitým orgánem, který je součástí dýchací soustavy a jeho hlavní úlohou je vedení vzduchu do plic a také odvod vzduchu z plic. Průdušky navazují na průdušnici a postupně se zdvojují na hlavní průdušky a dále se dělí až do tzv. bronchiálního stromu. Tento strom se dále dělí na menší průdušky a průdušinky.
Nervový systém nebo nervová soustava je důležitou součástí našeho těla. Jejím hlavním úkolem je zachycování a následné zpracování podnětů, které působí na náš organismus a poté zajistit reakci na tyto podněty. Nervový systém slouží k přenosu informací, protože přenos informací v nervovém systému je nejrychlejším přenosem v těle.
Hlava tvoří horní část lidského těla a její součástí je většina smyslových orgánů a také nejdůležitější části nervové soustavy a to mozek. Smyslové orgány tvoří oči, uši, nos nebo jazyk a navíc velmi jemná hmatová zakončení, zvlášť v oblasti úst a rtů. Samozřejmě se zde nachází také vyústění dýchací soustavy.
Krk spojuje hlavu s trupem a tvoří ho sedm základních obratlů. Celým krkem prochází řada důležitých cév, ale také nervů včetně míchy. Uvnitř krku se nachází průdušnice, hrtan, štítná žláza, mícha, hltan a jícen. Hrtan je trubice, která je vyztužená chrupavkami a prochází jím vzduch do dalších částí dýchacího systému. Na hrtan navazuje hltan.
Sledujte nás na Facebooku
© Všechna práva vyhrazena studio Forbio - Celkové vyšetření zdravotního stavu | Partneři